Informacje - edycja 705, 29.03.2024

29/03/2024

W miniony wtorek Miejska Komisja Wyborcza skreśliła kandydata na radnego Jacka Mikołaja Tomasiaka. Komisja podejmując uchwałę złamała prawo. Dlaczego? Bo zgodnie z uchwałą Państwowej Komisji Wyborczej oraz komentarzem do Kodeksu Wyborczego z 2018 roku tu cytat: „skreślenie kandydata (…) następuje w formie uchwały, która podpisują wszyscy obecni przy jej podjęciu członkowie komisji”. W przypadku uchwały przyjętej w Lubartowie wiceprzewodnicząca komisji uchwały nie podpisała. Mimo to komisja opublikowała także obwieszczenie, na którym nie ma Jacka Mikołaja Tomasiaka. Działanie komisji to złamanie prawa i działanie polityczne. W związku ze złamaniem prawa wybory w okręgu nr 3 odbędą się, wbrew wykładni, a więc niezgodnie z prawem a to oznacza, że będą musiały być powtórzone – komentuje skreślony z listy kandydatów Jacek Mikołaj Tomasiak.

W spółdzielni mieszkaniowej ruszają pierwsze instalacje zasilane z fotowoltaiki. Inwestycja na budynkach spółdzielni mieszkaniowej to mocny krok w stronę samowystarczalności energetycznej bloków, która musi być wdrożona w całym kraju i na wszystkich blokach do 2035 roku. Spółdzielnia na inwestycję w zielona energię pozyskała ponad 30 mln. zł.

Podczas debaty na burmistrza Radosław Szumiec zaatakował Tadeusza Małyskę zarzucając temu ostatniemu brak samodzielności. Szumiec, który kreuje się na osobę, która jest ugodowa i gotowa porozumieć się z każdym udowodnił, że to tylko hasła. Naszej redakcji udało się dotrzeć do materiałów archiwalnych, na których widać, jak ten sam szumieć radził sobie w chwili, kiedy na sesji zabrakło jego przełożonego czyli Janusza Bodziackiego.

Noclegi w luksusowych apartamentach, wyjazd za granicę pracowników powiązanych z PSL i kontrola w kilku nadmorskich miejscowościach – to tylko kilka pierwszych przykładów, jakie ujawniła komisja rewizyjna w swoim raporcie. Raport nie spodobał się kończącemu kadencję Krzysztofowi Paśnikowi oraz radnemu Arturowi Kuśmierzakowi. Zerknijmy co tak zdenerwowało owych panów.

Podczas sesji rady gminy przyjęta została uchwała, która ma zmienić plan zagospodarowania przestrzennego tak, aby nie powstawały na terenach inwestycyjnych zakłady znacząco oddziaływujące na środowisko i każdy kto usłyszy taka informację z pewnością się ucieszy. Jest jednak jedno ale – radni podjęli decyzję że przekształcą wszystko za wyjątkiem działek, które sprzedał Stenie Recycling m.in. kandydat Lubartowskiej Koalicji Samorządowej do Rady Powiatu Janusz Pożak. Dlaczego na byłych działkach Pożaka będzie mogła swój zakład pobudować firma, która jego działki kupiła czyli Stena Recycling – o tym w naszym materiale.

W minioną środę nasza redakcja została poinformowana o niepokojącym zdarzeniu w jednym z urzędów w Lubartowie. O naruszeniu przepisów podczas kampanii wyborczej w poniższym materiale.

W przedświąteczny czwartek rodzicie z dziećmi mieli możliwość zapolować na pisanki w Lubartowskim Parku Miejskim. Kiedy dzieci szukały słodkości rodzice mogli zrelaksować się przy kawie i porozmawiać w plenerze. Najlepsi poszukiwacze dostali nagrody, a każdy uczestnik mógł cieszyć się słodkościami. O inicjatywie Inicjatywy w poniższym materiale.

W miniony wtorek, 26 marca w siedzibie Starostwa Powiatowego odbyło się tegoroczne rozstrzygnięcie konkursu Powiatowy Czytelnik Roku. Wśród nagrodzonych są zarówno dzieci, jak i dorośli. Szczegóły w poniższym materiale.

26 marca odbyła się II Wiosenna Gala Stypendialna w PMDK, na której rozdawane były Stypendia Starosty Lubartowskiego za osiągnięcia naukowe i sportowe. Starosta Lubartowski Tomasz Marzęda wręczył nagrody laureatom, a wychowankowie PMDK umilili gościom czas występem muzycznym.

Z powodu zbliżających się Świąt Wielkanocnych rozpoczynają się drogi krzyżowe ulicami miast i miejscowości na terenie naszego powiatu. Policja prosi o ostrożność i stosowanie się do zaleceń wydawanych przez funkcjonariuszy. Szczegóły sierżant sztabowy Jagoda Stanicka.

22 marca Miejskie Koło Turystyki Rowerowej „Relaks” uroczyście przywitało wiosnę. Grupa rowerzystów w kolorowym korowodzie wyjechała o godzinie 10:00 z centrum Lubartowa do Sernik. Zobaczmy relację.

Przedświąteczny okres zakupów to czas intensywnej aktywności w sklepach oraz online. Ważne jest, aby pamiętać o bezpieczeństwie podczas robienia zakupów, zarówno w miejscach stacjonarnych, jak i w sieci. Policja przypomina, aby zachować ostrożność, unikać okazji, które mogą być podejrzane, oraz chronić swoje dane osobowe i finansowe.

W niedziele 24 marca KP PSP w Lubartowie dostała zgłoszenie o dachowaniu pojazdu osobowego w Dąbrówce. Dokładniej o całym zdarzeniu st. kpt. Michał Mazur.

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed opublikowaniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.