Informacje - edycja 672, 11.08.2023
11/08/2023
- Podczas obecnej kadencji wydarzyło się coś, co nie miało miejsca do tej pory w historii lubartowskiego samorządu. Po tym, jak już trzeci radny przewodniczy obradom, po tym - jak jeszcze urzędujący burmistrz nie otrzymał nawet głosów od osób, które popierały go w wyborach, przyszedł czas na samą radę. W tej kadencji z mandatu zrezygnowały aż siedem osób, co jest samorządowym rekordem. Pamiętając, że w trakcie kadencji zmarł Jan Ściseł, to oznacza, że ponad jedna trzecia składu rady to tzw. radni rezerwowi czyli tacy, którzy nie byliby radnymi, gdyby nie rezygnacja innej osoby. Dlaczego mówimy o siedmiu osobach, które nie przyjęły lub zrezygnowały z mandatu, bo z bycia radnym zrezygnował kolejny radny – Grzegorz Siwek z PiS.
- Trzeba było zerwać tę koalicję, bo to nie miało sensu – to wypowiedź jednego z radnych, który przy mównicy podsumował współpracę z zapleczem Krzysztofa Paśnika. Czy zatem podczas ostatniej sesji tematem porządku obrad były przyczyny politycznych porażek burmistrza, jego nieudanej współpracy z kilkoma siłami politycznymi? Nic bardziej błędnego. Wymiana uprzejmości nastąpiła w trakcie dyskusji nad zasadnością lub nie głosowania nad sprzedażą aż 14 działek, które chciał sprzedać Paśnik.
- Plan zagospodarowania przestrzennego to dokument, który uchwala rada miasta. Ów dokument to konstytucja zabudowy naszych gmin. To dzięki zmianom w planie uchwalonym przez radnych gminy Lubartów obok Lubartowa może powstać firma przetwarzająca odpady niebezpieczne, dla odmiany plan zagospodarowania w Lubartowie pozwolił na posadowienie na naszym ternie fabryki chemii nieorganicznej. Na ostatniej sesji Krzysztof Paśnik chciał dokonać zmian w takim planie, ale radni powiedzieli nie.
- Już 23 września przy ul. Zielonej spędzimy popołudnie i wieczór z kulturą. Tego dnia na spółdzielczej scenie wystąpi Kabaret Czesuaf oraz artyści z Filharmonii Lubelskiej z repertuarem „007 Bond Symfonicznie”. Bilety rozchodzą się w bardzo szybkim tempie. Czy są jeszcze dostępne? O czym należy pamiętać?
- Po dużym szumie wśród mieszkańców, pacjentów, ale środowiska szpitalnego po odwołaniu z funkcji dyrektora lubartowskiego szpitala Mirosława Makarewicza, Starosta Lubartowski Tomasz Marzęda wyznaczył nową osobę pełniącą obowiązki szpitala. Został nim Artur Szczupakowski, który dotychczasowo pracował na stanowisku ds. Kontroli i Kontroli Zarządczej w Starostwie, a więc m.in. wspierał Zarząd Powiatu w nadzorze nad szpitalem. Spotkaliśmy się z Panem Szczupakowskim, aby zapytać o kroki, jakie zamierza podjąć, aby poprawić sytuację finansową tonącego w długach szpitala.
- 12 sierpnia nasze miasto będzie gościło 2 Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Tego dnia na placu przed Pałacem Sanguszków odbędzie się przysięga wojskowa poprzedzona Mszą Św. W Bazylice św. Anny. Zaś po godzinie 13:00 będzie czekało na Państwa mnóstwo atrakcji, a jakich? Odpowiedź w poniższym materiale.
- 6 sierpnia w Kamionce doszło do groźnego zderzenia dwóch osobówek. Dwie osoby trafiły do szpitala.
- Od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego zostanie podniesiona z 500 zł do 800 zł. ZUS, który wypłaca to świadczenie, sam zmieni jego wysokość. Czy musimy składać dodatkowe dokumenty? Szczegóły w poniższym materiale
- W ostatnim czasie przez nasz region przeszły gwałtowne burze. W sam weekend 5 i 6 sierpnia lubartowscy strażacy otrzymali 11 zgłoszeń w związku ze zniszczeniami, jakie przyniosły za sobą zjawiska pogodowe.
Komentarze