Informacje - edycja 672, 11.08.2023

11/08/2023

  1. Podczas obecnej kadencji wydarzyło się coś, co nie miało miejsca do tej pory w historii lubartowskiego samorządu. Po tym, jak już trzeci radny przewodniczy obradom, po tym - jak jeszcze urzędujący burmistrz nie otrzymał nawet głosów od osób, które popierały go w wyborach, przyszedł czas na samą radę. W tej kadencji z mandatu zrezygnowały aż siedem osób, co jest samorządowym rekordem. Pamiętając, że w trakcie kadencji zmarł Jan Ściseł, to oznacza, że ponad jedna trzecia składu rady to tzw. radni rezerwowi czyli tacy, którzy nie byliby radnymi, gdyby nie rezygnacja innej osoby. Dlaczego mówimy o siedmiu osobach, które nie przyjęły lub zrezygnowały z mandatu, bo z bycia radnym zrezygnował kolejny radny – Grzegorz Siwek z PiS.
  2. Trzeba było zerwać tę koalicję, bo to nie miało sensu – to wypowiedź jednego z radnych, który przy mównicy podsumował współpracę z zapleczem Krzysztofa Paśnika. Czy zatem podczas ostatniej sesji tematem porządku obrad były przyczyny politycznych porażek burmistrza, jego nieudanej współpracy z kilkoma siłami politycznymi? Nic bardziej błędnego. Wymiana uprzejmości nastąpiła w trakcie dyskusji nad zasadnością lub nie głosowania nad sprzedażą aż 14 działek, które chciał sprzedać Paśnik.
  3. Plan zagospodarowania przestrzennego to dokument, który uchwala rada miasta. Ów dokument to konstytucja zabudowy naszych gmin. To dzięki zmianom w planie uchwalonym przez radnych gminy Lubartów obok Lubartowa może powstać firma przetwarzająca odpady niebezpieczne, dla odmiany plan zagospodarowania w Lubartowie pozwolił na posadowienie na naszym ternie fabryki chemii nieorganicznej. Na ostatniej sesji Krzysztof Paśnik chciał dokonać zmian w takim planie, ale radni powiedzieli nie.
  4. Już 23 września przy ul. Zielonej spędzimy popołudnie i wieczór z kulturą. Tego dnia na spółdzielczej scenie wystąpi Kabaret Czesuaf oraz artyści z Filharmonii Lubelskiej z repertuarem „007 Bond Symfonicznie”. Bilety rozchodzą się w bardzo szybkim tempie. Czy są jeszcze dostępne? O czym należy pamiętać?
  5. Po dużym szumie wśród mieszkańców, pacjentów, ale środowiska szpitalnego po odwołaniu z funkcji dyrektora lubartowskiego szpitala Mirosława Makarewicza, Starosta Lubartowski Tomasz Marzęda wyznaczył nową osobę pełniącą obowiązki szpitala. Został nim Artur Szczupakowski, który dotychczasowo pracował na stanowisku ds. Kontroli i Kontroli Zarządczej w Starostwie, a więc m.in. wspierał Zarząd Powiatu w nadzorze nad szpitalem. Spotkaliśmy się z Panem Szczupakowskim, aby zapytać o kroki, jakie zamierza podjąć, aby poprawić sytuację finansową tonącego w długach szpitala.
  6. 12 sierpnia nasze miasto będzie gościło 2 Lubelską Brygadę Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Tego dnia na placu przed Pałacem Sanguszków odbędzie się przysięga wojskowa poprzedzona Mszą Św. W Bazylice św. Anny. Zaś po godzinie 13:00 będzie czekało na Państwa mnóstwo atrakcji, a jakich? Odpowiedź w poniższym materiale.
  7. 6 sierpnia w Kamionce doszło do groźnego zderzenia dwóch osobówek. Dwie osoby trafiły do szpitala.
  8. Od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego zostanie podniesiona z 500 zł do 800 zł. ZUS, który wypłaca to świadczenie, sam zmieni jego wysokość. Czy musimy składać dodatkowe dokumenty? Szczegóły w poniższym materiale
  9. W ostatnim czasie przez nasz region przeszły gwałtowne burze. W sam weekend 5 i 6 sierpnia lubartowscy strażacy otrzymali 11 zgłoszeń w związku ze zniszczeniami, jakie przyniosły za sobą zjawiska pogodowe.

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed opublikowaniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.