Informacje - edycja 644, 27.01.2023

27/01/2023

  1. Podczas ostatniej sesji znalazła się w końcu większość, która przyjęła budżet. Podczas tej samej sesji do radnych Prawa i Sprawiedliwości ani tego co zostało ze Wspólnego Lubartowa nie trafiły argumenty radnych opozycyjnych, którzy wskazali m.in. astronomiczny wzrost wydatków na administrację publiczną. Radni apelowali o nieakceptowanie ponad 40% wzrostów wydatków na wynagrodzenia w ratuszu. W trakcie obrad, tradycyjnie już to nie Paśnik, a jeden z naczelników bronił wysokich wydatków. Naczelnik Urbaś ujawniła jednak dane, w świetle których owe wzrosty wynoszą nie 40, a prawie 70% i to tylko na przestrzeni ostatnich trzech lat i mniejszym o 6,5% zatrudnieniu.
  2. W uchwalonym budżecie zapisano środki na budowę hali sportowej na os. Popiełuszki jednocześnie ratusz planuje budować kolejny obiekt przy ul. Parkowej. Czy nasze miasto stać na takie pomysły oraz kto w przyszłości zapłaci za wysokie koszty utrzymania nowych obiektów – o tym w naszym materiale.
  3. Ponad 45 tys. pamiątkowych zdjęć – tyle w sumie w minionym roku ciężkiej pracy nad naszą ciężką nogą wykonały fotoradary w woj. Lubelskim. Mimo, że to nie są sentymentalne fotografie, które trafią do albumów rodzinnych to z pewnością ci, którzy je dostali zapamiętają je na długo, a to za sprawą nowego taryfikatora, który wycenia nasze potyczki za kierownicą nie w setkach a w tysiącach złotych.
  4. Mamy już rządowe programy wspierające środowisko edukacyjne w Polsce, jest nim np. program Dobry Start oferujący 300zł na wyprawkę szkolną dla uczniów powyżej 7 roku życia. Teraz rząd zapowiedział kolejne wsparcie. Uczniowie mają dostać laptopy do nauki. Szczegóły w poniższym materiale.
  5. Do zdarzenia doszło we wtorek 17 stycznia w Wandzinie. Autobusem, z udziałem którego doszło do kolizji podróżowało 37 osób. O szczegóły zapytaliśmy Sierżant Sztabową Jagodę Stanicką.
  6. Od 1 lutego 2023 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.
  7. W Lubartowie doszło do groźnego zdarzenia w nocy 22 stycznia. O więcej na ten temat, zapytaliśmy Starszą Sierżant Jagodę Stanicką z Lubartowskiej Policji.

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed opublikowaniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.