Informacje - edycja 638, 16.12.2022

16/12/2022

  1. Dwa tygodnie temu nasza stacja jako pierwsza wskazała, że węgiel sprzedawany przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej jest droższy od tego, proponowanego przez inne samorządy, nawet te, które tak jak Lubartów kupują węgiel w Bogdance. Po emisji naszego materiału okazało się, że temat, który poruszyliśmy rozpalił do czerwoności miejskich ekspertów od szacowania kosztów dystrybucji węgla. Pracownicy samorządu Lubartowskiego pouczyli nas, że tu cytat: „nie trzeba mieć ogromnej wiedzy z ekonomii, żeby zrozumieć, z czego składa się ostateczna cena węgla”. Wsłuchujemy się zatem w wykład ekspertów z ratusza pamiętając, że niektórzy z nich nawet doktoryzowali się z transportu i logistyki.
  2. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta miały wzrosnąć podatki, ową propozycje przedłożył PSL-owski działacz zasiadający na funkcji burmistrza czyli Krzysztof Paśnik. Za podwyżką zwiększenia obciążeń, które miały dotknąć mieszkańców Lubartowa głosowała resztka radnych z tzw. Wspólnego Lubartowa, którzy jeszcze wspierają Paśnika oraz cały PiS. Mimo, że te dwie formacje tworzące koalicję wpierającą jeszcze urzędującego burmistrza, także chciały większych podatków, to owe podatki nie zostały podwyższone. Powód – to brak większości radnych. Okazało się bowiem, że podczas ostatniej sesji, uchwały drenujące nasze kieszenie przedłożone przez Paśnika poparło tylko dziesięcioro radnych, kolejne dziesięcioro radnych było przeciw. Tym samym po raz pierwszy w kadencji Paśnika okazało się, że nie udało się przegłosować uchwał okołobudżetowych. Podczas debaty padła zapowiedź usunięcia z budżetu inwestycji w okręgach radnych, którzy głosowali przeciwko podatkom, czyli wszystkich okręgach. Czy zatem w przyszłym roku miasto nic nie zrealizuje – o tym w naszym materiale.
  3. Od 12 grudnia zbierane są podpisy pod wnioskiem, w którym mieszkańcy żądają od burmistrza oraz prezesa PEC przekazania spółdzielni linii przesyłowych, zasilających budynki wielorodzinne. W pierwszych dniach zebrano już pokaźną liczbę podpisów, zwracamy jednak uwagę na błędy, jakich należy unikać, aby podpisy były ważne.
  4. Tradycyjnie z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Lubartowie spotyka się, aby złożyć sobie życzenia i podzielić się opłatkiem. Corocznie spotkania cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
  5. To jeden z najnowocześniejszych sprzętów diagnostycznych w regionie – tak można określić wyposażenie nowo otwartego zakładu diagnostyki obrazowej przy lubartowskim Szpitalu. Uroczyste otwarcie odbyło się 9 grudnia.
  6. 9 grudnia ramach obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK na Lubelszczyźnie lubartowski oddział PCK zorganizował galę, podczas której wręczono odznaczenia za zasługi dla PCK i krwiodawstwa.
  7. 3 grudnia corocznie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Z tej okazji NIK przedstawiła raport o edukacji osób z niepełnosprawnościami słuchu. Jak się okazuje, edukacja dzieci niesłyszących jest znacznie utrudniona. Szczegóły w poniższym materiale.
  8. Starszy Kapitan Michał Mazur, podzielił się z nami informacjami na temat zgłoszeń związanych z dużymi opadami śniegu. Szczegóły w poniższym materiale.

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed opublikowaniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.