Informacje - edycja 634, 18.11.2022

18/11/2022

  1. W zeszłym tygodniu ujawniliśmy jako pierwsi wyniki kontroli przeprowadzonej przez Najwyższa Izbę Kontroli w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. NIK nakazał Zgromadzeniu Wspólników PEC, czyli jeszcze urzędującemu burmistrzowi, który reprezentuje miasto w owym organie, podjęcie określonej uchwały. Według Paśnika on na Zgromadzeniu wspólników taką uchwałę podjął, według przewodniczącego Rady Nadzorczej Macieja Polaka jest zupełnie inaczej i Paśnik takiej uchwały nie podjął. Co zatem dzieje się w PEC, skoro najwyższy organ twierdzi coś innego niż organ, przez niego powołany? Czy prawdę mówi Paśnik, czy Polak? I ostatnie pytanie. Czy zatem burmistrz, który w naszym imieniu pilnuje interesów nas wszystkich w PEC orientuje się, co dzieje się w owej spółce – o tym w naszym materiale.
  2.  Kiedyś pewien obywatel był na imprezie u innego obywatela. Owa impreza to tzw. parapetówka. Później ów obywatel doniósł na tego, u którego się bawił, że ten łamie prawo, bo nie zamieszkuje w Lubartowie i efektem owego donosu była procedura wygaszenia mandatu tego, u którego ten, który donosił bawił się na parapetówce. Sytuacja, którą opisujemy działa się dziesięć lat temu. Po dekadzie ten sam obywatel składa doniesienie, tym razem do prokuratury na innego obywatela, że ten łamie prawo, bo raz wskazuje jedne adres w jednym dokumencie, a później inny w kolejnym dokumencie. Kto jest ową personą, która co jakiś czas atakuje sowich byłych współpracowników – o tym w naszym materiale.
  3. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego podpisały umowy na realizację projektów z Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus do 2029 r. Szacowana wartość pięciu inwestycji na Lubelszczyźnie to prawie 3,5 mld zł. Co to w praktyce oznacza dla pasażerów z naszego miasta? Odpowiadamy w poniższym materiale.
  4.  Długo wyczekiwany św. Mikołaj przyleci z dalekiej Laponii do najmłodszych, grzecznych mieszkańców spółdzielni już 3 grudnia. Spółdzielcze Mikołajki, bo o nich mowa rozpoczną się tego dnia o godzinie 15. Zarząd Spółdzielni nie zapomina też o dorosłych, którzy byli grzeczni. Dwa tygodnie po Mikołajkach, czyli 17 grudnia o 17:00 odbędzie się Spółdzielcze Spotkanie Kulturalne. I teraz proszę wytężyć słuch. Wydawanie wejściówek na te dwa wydarzenia rusza 21 listopada. O zasadach i szczegółach tych wydarzeń opowie Prezes SM Jacek Tomasiak.
  5.  Z okazji 104 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości 10 listopada w PMDK w Lubartowie odbył się koncert pn. „Niepodległa młodych”. Było to wydarzenie, podczas którego można było wysłuchać pieśni patriotycznych, ale też poznać życiorys mieszkanki Lubartowa, Elżbiety Dereckiej-Chałat, która przeżyła I i II Wojnę Światową, a wszystkie swoje przeżycia zapisała w pamiętniku.
  6. Swój patriotyzm można wyrażać na wiele sposobów, czego niecodziennym przykładem jest grupa Morsujacy Firlej. Punktualnie o godzinie 11:11, 11 listopada z tego grupa miłośników zimnych kąpieli weszła do wody, by uczcić Narodowe Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
  7.  17,9 proc. – takiej wartości sięgnęła inflacja w październiku. W miniony wtorek, 8 listopada, GUS przedstawił najnowsze dane. Szczegóły przedstawiamy w poniższym materiale.
  8.  ZUS uruchomił swoją pierwszą aplikację mobilną. Dzięki niej będzie można złożyć wniosek o świadczenia rodzinne np. 500 plus czy Dobry Start 300 plus. Szczegóły wyjaśnia Maciej Raszewski z lubelskiego ZUS-u.
  9.  Swoje 101. Urodziny w miniony wtorek, 15 listopada Pani Melania Romańska najstarsza mieszkanka z Lubartowa. Życzymy Pani Melanii zdrowia, radości i już nie stu, a kolejnych stu lat!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed opublikowaniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.