Informacje - edycja 633, 11.11.2022

11/11/2022

  1. Zarzut nienależytego wzbogacenia, to zarzut, który powinien zmrozić każdego kto go usłyszy. Okazuje się, że w rękach ratusza jest dokument, o którym nikt nic nie mówi, który nie był przekazany przez burmistrza w jego sprawozdaniach, o którym nie napisała żadna gazeta. Jednak co bardziej bulwersujące ów dokument, nie został także ujawniony na stornie urzędu miasta. O czym mowa? Oto cytat z owego skrywanego dokumentu, dokumentu do którego dotarła nasza stacja: „Najwyższa Izba Kontroli negatywnie ocenia realizację zadań w zakresie wynagradzania członków Zarządu oraz Rady Nadzorczej Spółki. Wynagrodzenia były naliczane i wypłacane z naruszeniem przepisów.” „NIK zauważa, że przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu nie stanowią jedynej podstawy dochodzenia roszczeń przez Spółkę. Przepisy Kodeksu spółek handlowych stanowią, że członek zarządu, rady nadzorczej odpowiada wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem, lub postanowieniami umowy spółki, chyba że nie ponosi winy. Wyżej wymienieni powinni także przy wykonywaniu swoich obowiązków dołożyć staranności wynikającej z zawodowego charakteru swojej działalności. Ponadto według ustawy o samorządzie gminnym, obowiązkiem osób uczestniczących w zarządzaniu mieniem komunalnym jest zachowanie szczególnej staranności przy wykonywaniu zarządu zgodnie z przeznaczeniem tego mienia i jego ochrona.” To chyba najdłuższy cytat jaki do tej pory prezentowaliśmy zapowiadając nasz materiał. Okazuje się, że NIK w 2021 roku przeprowadziła kontrolę w jednaj ze spółek, w której najwyższym organem jest jeszcze urzędujący burmistrz Paśnik. Co ciekawe w owej spółce opłaca się także chorować, bo na tzw. chorobowym wysokość wynagrodzenia wynosi 100% i prezes owej spółki nie musi być w ciąży, a wystarczy, że dostarczy najzwyklejsze zwolnienie lekarskie. Grzechów jest o wiele więcej, a mimo to do dzisiaj zarówno prezes, jak i rada nadzorcza owej spółki wciąż pełnią swoje funkcje. Gdzie takie cuda? O tym w naszym materiale.
  2. Każdy z właścicieli mieszkalnych dokonując nabycia mieszkania miał świadomość istnienia na nieruchomości lokali o funkcji użytkowej, która determinuje korzystanie z nieruchomości przez osoby trzecie czyli klientów lokali mieszkalnych – to fragment pisma jakie złożyło kilku najemców lokali spółdzielni mieszkaniowych oraz właścicieli lokali przy ul. Lubelskiej 59. Pismo trafiło do burmistrza, który, i tu kolejny cytat z owego dokumentu, ma: „dostosować zasady korzystania z parkingów (…)” tak aby szlabany przy osiedlu 1-go Maja i Lubelskiej i Cichej były otwarte w godzinach 8-16. Co ciekawe pod dokumentem podpisały się firmy, które podnajmują tereny spółdzielni od osób, które nie mają prawa podnajmować takich terenów. Co więcej wjazdu dla swoich klientów żądają podmioty, które dzierżawiąc grunty pobudowały na nich lokale handlowe. Jak można mówić, że ktoś kto kupił mieszkanie na os. Lubelska, Cicha czy 1-go Maja ma pozwolić korzystać do woli przez klientów przychodni lub biura projektowego? Proponuję zerknąć do własnego czynszu i sprawdzić czy owe osoby płacą więcej niż mieszkańcy np. za utrzymanie czystości i porządku na wspomnianych parkingach – to odpowiedź prezesa Jacka Tomasiaka. Tomasiak podkreśla, że ów apel powinien dotyczyć budowy nowych parkingów przez ratusz, wszak, jego zdaniem, zarówno mieszkańcy ale i podmioty prowadzące działalność gospodarczą nie mają gdzie zaparkować na miejskich parkingach a zadaniem spółdzielni nie polega na wyręczani burmistrza w zabezpieczaniu infrastruktury miejskiej.
  3. Do groźnego wypadku drogowego w miejscowości Nowa Wola, doszło w sobotę 5 listopada. O szczegółach tego zdarzenia – Starszy Kapitan 34- letni mieszkaniec gminy Niedźwiada został zatrzymany w sobotę 5 listopada. Kierowcy peugeot’a, grozi nawet do trzech lat pozbawienia wolności. Więcej o sprawie – Sierżant Sztabowy Jagoda Stanicka.
  4. W środę 9 listopada w zespole szkół nr 2 im Księcia Pawła Karola Sanguszki, odbył się wykład dotyczący odzyskania przez Polskę niepodległości. Wykład w formie dyskusji, został poprowadzony przez przedstawicieli Instytutu Historii UMCS – Prof. Piotra Bednarza i Prof. Marka Siome.
  5. 47 wychowanków PMDK w Lubartowie, miało niezwykła okazję odwiedzić Akademię Sztuk Pięknych i Muzeum Narodowe w Warszawie, podczas wycieczki w ubiegłym tygodniu.
  6. Dla wielu z nas sezon na kąpiele zakończył się wraz z wakacjami, a dla morsów z Firleja niedawno się rozpoczął. Jak sami mówią „Im zimniej, tym dla nas lepiej”.
  7. 23 i 24 października odbyły się trzecie Mistrzostwa Lubartowa w ramach Święta Badmintona w w hali przy ul. Chopina w Lubartowie. Dorośli rywalizowali pierwszego dnia zawodów, w niedzielę w kategorii kobiet i mężczyzn, natomiast dzieci i młodzież szkolna rywalizowała w poniedziałek w trzech kategoriach wiekowych wśród dziewcząt i chłopców.
  8. PMDK w Lubartowie zaprasza dzieci oraz młodzież do udziału w tradycyjnym, corocznym konkursie pn. „Opowieści wigilijne”. W tym roku przypada jego XXIV edycja.

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed opublikowaniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.