Informacje - edycja 631, 28.10.2022

28/10/2022

  1. Od ponad miesiąca Lubartów żyje tym, o czym podobno nie wiedział jeszcze urzędujący burmistrz Lubartowa czyli planami budowy zakładu przetwarzającego odpady niebezpieczne pod Lubartowem. Ponad dwa tysiące mieszkańców, uwagi do raportu oddziaływania na środowisko przedłożone przez komitet obywatelski i ogromne wzburzenie mieszkańców. Kiedy wydawało się, że nic złego się już nie stanie okazało się, że radny powiatowy z Platformy Obywatelskiej Janusz Pożak oraz pracownik urzędu miasta podległy Paśnikowi sprzedali firmie Stena Recycling swoje działki. Oznacza to, że od 18 października wspomniane plany stają się coraz bardziej realne. Broni nie składa komitet protestacyjny, który rozpoczyna akcję zbierania podpisów pod uchwałą, która powinna zablokować budowę.
  2. We wtorek 25 października w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się „Cyfryzacja i cyberzagrożenia w procesach rejestracji stanu cywilnego”. Jedną ze współorganizatorek wydarzenia była Pani Monika Derecka, z którą udało nam się porozmawiać. O czym? Więcej w naszym materiale.
  3. Ostatnie miesiące przyniosły za sobą szereg fundamentalnych zmian w powiecie. W czerwcu tego roku ówczesna starosta Ewa Zybała nie otrzymała wotum zaufania i absolutorium za poprzedni rok, skutkiem czego w sierpniu odwołany został Zarząd Powiatu ze Starostą Ewą Zybałą na czele. Rada Powiatu miała trzy miesiące na wybranie nowych władz. To też stało się podczas nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu 10 października. Jednak, żeby do tego doszło powstało nietypowe w skali kraju porozumienie. Dlaczego nietypowe? Skrajne politycznie ugrupowania zdecydowały się na współpracę. Mowa o PiS i KO. W fotelu starosty od 10 października zasiada Tomasz Marzęda z PiS. Dodatkowo doszło do szeregu zmian na fotelach zarządu powiatu. Czy ta szokująca koalicja nie wpłynie na dobro powiatu i jego mieszkańców? Czy w nowym układzie skrajnych ideologicznie ugrupowań możliwe jest porozumienie przy współpracy nad problemami, z jakimi boryka się powiat? Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi u nowych władz powiatu.
  4. Według wstępnych ustaleń około godz. 13 na drodze krajowej numer 19 kierująca Fordem nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu innemu kierującemu. O szczegółach opowie –Starszy Kapitan Michał Mazur.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed opublikowaniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.