Informacje - edycja 549, 02.04.2021

02/04/2021

  1. Czy to koniec koalicji burmistrza z PSL i radnych z PiS-u? takie pytania rodzą się po tym, co wydarzyło się podczas ostatniej sesji rady miasta. Okazało się, że dziki głosom radnych PiS z porządku obrad została zdjęta uchwała, którą przygotował burmistrz Krzysztof Paśnik. Do podobne sytuacji doszło 20 lat temu, kiedy ówcześni radni z SLD nie poparli uchwały przygotowanej przez ich współkoalicjanta Jerzego Zwolińskiego. Wtedy doszło do rozpadu koalicji WiR i SLD. Czy zatem Paśnik został wyłącznie z 6 wspierających go tzw. dietetycznych radnych – o tym w naszym materiale.
  2. Słowo „lub” potrafi nieźle namieszać w procesie legislacyjnym. Przekonał się o tym Leszek Miller, którego rząd miał ogromne kłopoty, a jego ministrowie zostali skazani za wykreślenie słów „lub czasopisma” z ustawy o radiofonii i telewizji. Okazuje się, że także w Lubartowie w jednej z uchwał dopiero po interwencji radnego Jacka Tomasiaka dopisano właśnie słowo „lub”, bez którego to słowa w opinii Tomasiaka spółdzielnia mieszkaniowa nie mogłaby uczestniczyć w projektach w ramach Budżetu Obywatelskiego. Czy brak słowa „lub” to przypadek i kto przygotował projekt, jak go określił Tomasiak, antyspółdzielczy – o tym w naszym materiale.
  3. Ja na pewno nie zgodzę się, żebym był pierwszym burmistrzem, który wstrzyma realizację budżetu obywatelskiego – grzmiał 23 sierpnia 2019 roku z mównicy Krzysztof Paśnik. Okazuje się, że po dwóch latach od tamtych słów, ten sam Paśnik zamiast 820 tys. zł zaproponował jedynie 410 tys. zł na Budżet Obywatelski. Według radnego Jacka Tmasiaka, to pierwszy krok do nie tylko wstrzymania ale wręcz likwidacji budżetu obywatelskiego.
  4. W dniu 28.03.2021 r. o godz. 23:10 do Stanowiska Kierowania KP PSP w Lubartowie wpłynęło zgłoszenie o wybuchu gazu w budynku mieszkalnym w miejscowości Lubartów.
  5. Ruszyły wypłaty tzw. trzynastek dla emerytów i rencistów z województwa lubelskiego. Wiele osób otrzyma dodatkowe świadczenie jeszcze przed świętami.
  6. 30 marca na drodze krajowej numer 19 doszło do zderzenia dwóch osobówek. Na łuku drogi kierujący samochodem marki Citroen zjechał na przeciwległy pas ruchu wprost pod nadjeżdżający pojazd marki Peugeot. Jedna osoba została ranna. Ruch odbywał się wahadłowo.
  7. 11 milionów dotacji otrzymał nasz powiat na zadania realizowane na terenie powiatu, W tym 3 miliony dla lubartowskiego szpitala
  8. Minęły 2 lata, odkąd wielodzietne mamy mogą liczyć na Mama4+, jeśli nie wypracowały sobie emerytury. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające jest obecnie jedynym źródłem dochodu dla ponad 700 kobiet w województwie lubelskim.
  9. 30 marca po godzinie 17 na jedną z lubartowskich stacji paliw zadzwoniła osoba, która poinformowała o pozostawionym tam ładunku wybuchowym.

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed opublikowaniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.