Informacje - edycja 535, 25.12.2020

25/12/2020

  • Zdecydowaliśmy się utrzymać na niezmienionym poziomie stawki podatków i opłat – to fragment wypowiedzi burmistrza Krzysztofa Paśnika podczas debaty nad tegorocznym budżetem. Tymczasem okazuje się, że wzrastają opłaty za wodę i ścieki, bo za Paśnika likwidowane jest to co obowiązywało za Jerzego Zwolińskiego i Janusza Bodziackiego. Drożeje także energia cieplna, drożej zapłacimy także za parkowanie w centrum Lubartowa. Jak zatem widać budżet zaproponowany przez Paśnika jednak uderzy w nasze kieszenie – inaczej niż w kieszenie radnych, bo tu likwidator dopłat do wody i ścieków, zabezpieczył środki na kolejną już, trzecią, podwyżkę diet radnych.
  • Coś komuś zabrano, i komuś coś dano. Okazuje, się że kiedy zabrakło w budżecie środków na dopłaty do wody i ścieków władze miasta kupują kolejne ozdoby, które będą cieszyć oko przez kilka tygodni w roku. Mowa o gigantycznym Mikołaju, który stoi w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się pomnik.
  • Podczas dyskusji na budżetem radny Jacek Tomasiak był najaktywniejszym radnym. Dopytywał m.in. o planowane wysokie zadłużenie miasta, nie mające pokrycia wpływy z podatków czy brak dywidend od spółek miejskich. Tomasiak wskazał także, że nie zabezpieczono środków na budżet obywatelski, co oznacza, że w kolejnym roku nie będzie realizacji kolejnych wniosków, które powinny być głosowane. Ujawnił także, że wzrosną opłaty za wodę i ścieki. Pytania Tomasiaka tak rozzłościły Grzegorza Gregorowicza, że postanowił odebrać mu głos i stwierdził, że pytania Tomasiak to i tu dosłowny cytat „bzdety”. Tym samym uniemożliwił radnemu złożenie wniosków do budżetu miasta. Za takie zachowanie skrytykowali Gregorowicza radni marek Polichańczu, Ewa Grabek oraz Wiesłwa Romańska-Serwin, której także nie pozwolił się wypowiedzieć Gregorowicz. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że takie postępowanie przewodniczącego jest niedopuszczalne, o czym wypowiedział się Sąd Administracyjny i w związku z tym pod obrady ma trafić wniosek o odwołanie Gregorowicza.
  • 20 grudnia odbyła się premiera filmu pt. „list” zrealizowany przez PMDK Film w reżyserii Małgorzaty Adamczyk stworzyło pięć grup teatralnych pracujących pod jej kierunkiem: Teatr 5 złotych, Teatr Chili, Teatr Awantura, Teatr 5 Groszy, Teatr Prawdziwych Mężczyzn+ONE.
  • 19 grudnia 2020 r na lubartowskiej porodówce urodziło się w tym roku tysięczne dziecko. To rekord, gdyż do tej pory liczba urodzonych w ciągu roku dzieci nie przekraczała tysiąca.
  • 17 grudnia w Samoklęskach doszło do zdarzenia drogowego. Kierujący citroenem stracił panowanie nad samochodem i wjechał do rowu.
  • PMDK w Lubartowie na święta przygotował specjalny świąteczny koncert "Pastorałko, nieś się biała". Premiera online odbyła się w 22 grudnia o godzinie 18.00 na Youtube.  Podczas koncertu było można posłuchać  tradycyjnych kolęd i pastorałek oraz współczesnych piosenek świątecznych
  •  W Wandzinie kierujący oplem 68-latek stracił panowanie nad samochodem i wjechał w wiadukt. Na szczęście w tym momencie nikt nie jechał z przeciwka. 
  • Tarcza 6.0 wprowadziła zwolnienia ze składek i dodatkowe świadczenia postojowe dla kolejnych branż. Niektóre rozwiązania już obowiązują, inne wejdą w życie 30 grudnia lub w styczniu. 
  •  23 grudnia w SM realizowany był projekt przez MKS Lubartów wspólnie z Ministerstwem Sportu i Polskim Związkiem Tenisa Stołowego. Miał na celu popularyzację tenisa stołowego wśród najmłodszych dzieci oraz promocję klubu i miasta na skalę całej Polski.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed opublikowaniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.