Informacje - edycja 526, 23.10.2020

23/10/2020

  1. Dokładnie dwa lata temu odbył się wybory samorządowe podczas których doszło do zmiany w lubartowskim ratuszu. Do władzy doszły siły polityczne, które głośno krytykowały wysokie wydatki mieszkańców na usługi komunalne. Owi ludzie, którzy dzięki swoim obietnicom wygrali wybory twierdzili, że obniża opłaty za śmieci, wodę i kanalizację, że tańsze będzie także ciepło. Po dwóch latach od chwili przejęcia przez nich władzy okazuje się, że w Lubartowie koszty usług komunalnych są wyższe niż w Zamościu, Puławach czy Parczewie. Nasza redakcja dotarła do rankingu, zgodnie z którym w taniej niż w Lubartowie żyje się w 157 mniejszych, ale także tych większych miastach. Co ciekawe od 2018 roku tańszych miast od Lubartowa pojawiło się jeszcze 37.
  2. Dokładnie dwa lata po tym, jak zaufaliśmy nowym radnym, dokładnie po tym, jak rok temu został złożony wniosek o referendum w sprawie odwołania tej samej rady, po tym jak m.in. w związku z rzekomymi nieprawidłowościami do zajęcia się spraw zbierania podpisów wzywał Grzegorz Gregorowicz, a Andrzej Zieliński grzmiał o nierzetelności zbieranych podpisów głos zabrała prokuratura, która inaczej niż przywołani radni nie dopatrzyła się tego o czym mówili ci dwaj działacze samorządowi. Gregorowicz wprost sugerował w swoich donosach, że podpisy były zbierane tu dosłowny cytat: „w miejscu i czasie i w sposób … stosowania jakichkolwiek nacisków zmierzających do wymuszenia podpisów”. Prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie podpisów pod wnioskiem o referendum wskazując m.in. na znikomą szkodliwość.
  3. Decyzja prokuratury pokazuje, że zastrzeżenia Zielińskiego, a szczególnie Gregorowicza biorą w łeb, i najwyższy czas, aby pan Gregorowicz zrezygnował z mandatu – komentuje decyzje o umorzeniu śledztwa radny Jacek Tomasiak.
  4.  ​​​​​​​Spółka miejska wybuduje elektrownię fotowoltaiczną – chwali się na swoje stronie urzędu miasta. Fundusze próbowała pozyskać m.in. Spółdzielnia Mieszkaniowa. Jej projekt zdobył za mało punktów, żeby znaleźć się na liście do dofinansowania – czytamy także na stronie tego samego urzędu. Kiedy zatem powstanie inwestycja PGK i czy faktycznie spółdzielnia jest zbyt daleko by dostać dofinansowanie – o tym w naszym materiale.
  5.  Już od dwóch tygodni osiedle powstańców warszawy jest dostępne wyłącznie dla tych kierowców, którzy posiadają odpowiednie piloty oraz naklejki uprawniające do parkowania na osiedlowych parkingach. Okazuje się, że zostały wyłączone pierwsze piloty dla osób, które w sposób nieuczciwy przekazały naklejki oraz piloty osobom nieuprawnionym.
  6. Rolnicy zapowiadają kolejne protesty przeciwko tzw. piątce dla zwierząt. W środę, 21 października, rolnicy blokowali drogi w całym kraju. Tak również było w naszym mieście. Rolnicy spowolnili ruch na rondzie w Łucce.
  7.  Weronika Dajek młoda zawodniczka klubu sportowego luks Lubartów zdobycia tytułu Mistrzyni Polski w Szachach Klasycznych do lat 8.
  8. 21 października odbył się koncert zorganizowany przez LOK. Soliści wystąpili dla pacjentów i personelu Lubartowskiego szpitala.
  9. ZUS uruchamia e-wizyty. Klienci będą mogli skonsultować swoje sprawy z pracownikami ZUS podczas wideorozmowy. Mieszkańcy województwa lubelskiego będą mogli korzystać z tego rozwiązania od 29 października.

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed opublikowaniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.