Informacje - edycja 519, 04.09.2020

04/09/2020

  1. Podobno jest już znany termin głosowania na projekty z budżetu obywatelskiego – dlaczego podobno, bo przez aż cztery dni, czyli od dnie podjęcia zarządzenia dotyczącego głosowania nie zostało ono umieszczone wśród innych zarządzeń na stronie Biuletynu Informacji Publicznej. Dokument umieszczony tam został dopiero po interwencji radnego Jacka Tomasiaka.
  2. Jako pierwsi informowaliśmy o wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczącego referendum. Dzisiaj jako pierwsi informujemy, że decyzja WSA nie jest ostateczna i zapewne skargą inicjatorów referendum zajmie się teraz Naczelny Sąd Administracyjny. Okazuje się, że niektóry już wydali za wymiar sprawiedliwości ostateczne decyzje. Obok sądu sprawami złożonych podpisów zajmuje się prokuratura. Śledztwo w sprawie m.in. podwójnie złożonych podpisów trwa. Naszej redakcji udało się dotrzeć do dokumentu, który rzuca nowe światło na to, kto starał się przeszkodzić w przeprowadzeniu referendum.
  3. W 2018 roku szli z hasłami otwartości oraz dostępności obywateli do samorządu. Oburzali się, kiedy zbyt późno dowiadywali się o tym, co według nich powinno być jawne i dostępne dla obywateli – dzisiaj nie widzą niczego złego w tym, że mieszkaniec Lubartowa nie może zapoznać się na stronie urzędu miasta z protokołami z sesji rady miasta czy komicji, na których pracują radni. O jawność lubartowskiego samorządu apelował podczas ostatnich sesji oraz komisji radny Jacek Tomasiak – czy jego apel został wysłuchany – o tym w naszym materiale.
  4. Uczniowie po ponad półrocznej przerwie powrócili do szkolnych ławek. Nowy rok szkolny wiąże się z ogromnymi emocjami ze względu na nadal panującą pandemię.
  5. Od 1 do 20 września rodzice skorzystają znów z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Świadczenie przysługuje na opiekę nad dziećmi w razie zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły w związku z Covid-19. Zasiłek przyda się też, gdy szkoła będzie prowadzić nauczanie hybrydowe, czyli gdy część dzieci będzie uczyć się z domu.
  6. 30 sierpnia na boisku orlik odbylo sie otwarcie sezonu sportowego w programie moglismy zobaczyc m. in pokazy zajec MMA, zumba spotkania z trenerami MKS Lubartow.
  7. Wiekszosc z nas korzystajac z jednosladow wyrusza na rowerowe wycieczki. Niejednokrotnie z udzialem tych uzytkownikow drog dochodzi do wielu zdarzen drogowych. Wsiadajac na rower nalezy pamietac o obowiazku stosowania przepisow ruchu drogowego.
  8. W PMDK w Lubartowie zakonczyly sie "Artystyczne wakacje 2020". Na trzy wakacyjne tygodnie (29.06-3.07, 17-21.08, 24 - 28.08.2020) nauczyciele PMDK przygotowali zajecia artystyczne i rekreacyjne dla 93 dzieci w wieku 7-11 lat.

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed opublikowaniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.