Informacje - edycja 518, 28.08.2020

28/08/2020

  1. Trzeba pilnować się, co się powie – to fragment wypowiedzi przedstawiciela związku Grzegorza Gregorowicza podczas debaty nad sprawozdaniem związku finansowego Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej. Wypowiedź radnego padła po tym, jak wiceburmistrz Tadeusz Małyska dopytywał o stratę Związku na działalności podstawowej w wysokości 2 932 942,30 zł. Małyska chciał także wiedzieć, jaki wpływ na koszty opłat za śmieci będzie miała kolejna kilkumilionowa inwestycja finansowana z obligacji. Spośród czterech przedstawicieli Lubartowa tylko Małyska dopytywał także o wyjątkowo wysokie koszty jakie ponosi Lubartów za zagospodarowanie odpadów. Według głównej Księgowej Związku wynik związku to ponad 200 tys. zł. Jeżeli zasadne są obawy Małyski – to czekają nas podwyżki opłat, jeżeli dane przekazywane przez księgową faktycznie są aż tak dobre, to należy oczekiwać, że czeka nas obniżka opłat za śmieci.
  2. Rok temu radni podnieśli sobie diety, miało być więcej pracy, dyżury radnych. Od tamtego czasu zdrożały: śmieci, woda, ścieki i ciepło. Po roku wracamy do tematu i sprawdzamy czy fakt, że my w portfelach mamy mniej, dzięki m.in. ich decyzjom, a oni więcej dzięki swojej własnej decyzji przełożyło się na ich większą pracę.
  3. W zeszłym tygodniu jako pierwsi poinformowaliśmy o tym, że mieszkańcy spółdzielni niebawem otrzymają piloty do szlabanów, indywidulane konta bankowe czy piloty do wiat śmietnikowych. W związku z pytaniami zadawanymi pracownikom spółdzielni wracamy do tematu.
  4. MEN we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym, przygotowało szczegółowe wytyczne sanitarne dla szkół i placówek. Zostały w nich określone zalecenia związane m.in. z: organizacją zajęć w szkole, wydawaniem posiłków i higieną.
  5. Więcej firm w pełni skorzysta ze zwolnienia ze składek. Umożliwi to zmiana przepisów, która wchodzi w życie 20 września. Co ważne: nie należy składać nowych wniosków. ZUS z urzędu ponownie rozpatrzy dotychczas złożone wnioski i poinformuje uprawnionych przedsiębiorców o efektach.
  6. Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego finału kąpieli nad Jeziorem Firlej. W sobotę 22 sierpnia 38-latek topił się w jeziorze po tym, jak ześlizgnął się z materaca. Na ratunek ruszyli świadkowie, którzy wyciągnęli go z wody.
  7. Mamy dobrą wiadomość dla osób, które urodziły się w 1953 i były lub są na wcześniejszej emeryturze. Najnowsza zmiana przepisów daje części z nich prawo do korzystnego przeliczenia świadczenia z ZUS.

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed opublikowaniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.