Informacje - edycja 500, 24.04.2020

24/04/2020

  1. To już po raz 500 spotykamy się Państwem, w tym roku przypada również 10-lecie Kanału S. Zawsze z największą starannością przygotowujemy dla Państwa informacje o najważniejszych wydarzeniach z naszego miasta i regionu, ale też programy edukacyjne czy rozrywkowe.
  2. W najbliższych dniach do naszych domów zostaną dostarczone maseczki ochronne. Warunkiem, aby je otrzymać jest opłacony podatek śmieciowy. Co istotne – ów podatek, przed wyborami w blokach wynosił 6 zł od osoby miesięcznie, po tym jak burmistrzem został Krzysztof Paśnik – wzrósł już do 18,70 zł od osoby miesięcznie, w domkach do 23 zł miesięcznie od osoby. Oznacza to, że każdego miesiąca za śmieci płacimy 12,70 zł więcej niż przed zmianą władzy. Jeżeli po podwyżce płacimy jednak owe wyższe stawki to dostaniemy z to maskę, która kosztuje 5 zł. Co ciekawe owe maski rozniosą nam radni, którzy podwyższyli sobie diety, a sprzeciwili się niższym cenom wody i ścieków. Czy radni zatem dowiedzą się ilu z nas zgodnie z prawdą wypełniło deklarację, czy nie doszło do naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych, oraz po co władzy dane o naszych śmieciach – o tym w naszym materiale. 
  3. Jawność bardzo przeszkadza aktualnej władzy – tak Miasto Obywatelskie Lubartów skomentowało decyzję burmistrza Krzysztofa Paśnika o odwołaniu się od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Przypomnijmy, że Paśnik przegrał sprawę bo nie chciał ujawnić opinii prawnej dotyczącej uchwały po podwyżce diet. Burmistrz uznał, że jednak owej opinii nadal nie ujawni i podważył wyrok WSA. W związku z decyzją burmistrza nie dowiemy się czy projekt uchwały Grzegorza Gregorowicza to bubel prawny.
  4.  Do tej pory burmistrz realizował projekty z funduszy unijnych przygotowanych przez poprzednika. Energetyczny Lubartów to miało być pierwsze duże przedsięwzięcie. Urząd zapowiadał owe przedsięwzięcie jako powstanie energetyki rozproszonej. W Lubartowie miało powstać 360 instalacji fotowoltaicznych, a kwota dofinansowania miała wynieść 5 412 655 zł, i słowo miało to, to co pozostało wszystkim tym, którzy uwierzyli, że miasto otrzyma dofinansowanie. Zbyt mała ilość punktów spowodowała, że do dofinansowania wybrano Michów, Uścimów, Kamionkę, Jeziorzany, Ostrówek czy Kock.
  5.  W związku z sytuacją dot. koronawirusa w kraju większość uroczystości została odwołana. W nie najlepszej sytuacji są narzeczeni, którzy w tym roku planowali swój wielki dzień czyli ślub i wesele. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że już niedługo zostaną doprecyzowane przepisy dotyczące wesel i ślubów
  6. Od dwóch tygodni za pośrednictwem fb przeprowadzano licytację, w których finalnie udało się zebrać blisko 37 tys złotych. Pieniądze trafią do Lubartowskiego szpitala na walkę z koronawirusem. Pomysłodawcami zbiórki byli Prezes MKS "Lubartów" - Jakub Adamczyk oraz Założycielka Grupy "Widzialna Ręka Lubartów" - Anna Adamczyk.
  7.  Przed tą informacja zachęcamy państwa do przygotowania kartki i długopisu, ponieważ podamy numery, pod którymi możemy rozwiązać ważne sprawy w czasie epidemii. Od początku epidemii koronawirusa znacznie częściej dzwonimy na numer alarmowy 112, a numer ten powstał po to, by w szybkim czasie odpowiednie służby mogły dotrzeć na miejsce zdarzenia. Operatorzy odbierają telefony ze zgłoszeniami, które nie powinny do nich trafić. W jakich sytuacjach możemy dzwonić pod ten numer, a w jakich nie? Wyjaśniamy w poniższym materiale.
  8.  Zajęcia w PMDK z powodu epidemii koronawirusa zostały odwołane. Placówka  rozpoczyna zapisy na zajęcia w przyszłym roku szkolnym 2020 - 2021. W tym roku do rekrutacji będzie wykorzystana droga elektroniczna.
  9. 18 kwietnia weszły w życie zmiany w tzw. tarczy antykryzysowej. Dotyczą m.in. zwolnienia ze składek w ZUS oraz świadczeń postojowych. Teraz skorzysta z nich więcej przedsiębiorców i osób na umowach cywilnoprawnych. Szczegóły w załączeniu.

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed opublikowaniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.