Informacje - edycja 498, 10.04.2020

10/04/2020

 1. Dzisiejsze informacje zaczynamy od spełnienia prośby naszych widzów. Prosili państwo, aby w związku z epidemią Koronowirusa wyemitować jeszcze raz podsumowanie 2019 roku. Ów wniosek spełniamy i już dzisiaj, po informacjach podsumowanie pierwszego kwartału 2019 r.
 2. Tym, że rozpadła się koalicja stronników PSL-owskiego burmistrza Krzysztofa Paśnika z Koalicją Obywatelską już informowaliśmy, o tym, że teraz ów działacz PSL zawarł polityczne małżeństwo z politycznym wrogiem czyli Prawem i Sprawiedliwością również. Podejmując owe decyzje Paśnik zapowiadał, że nie chodzi o stołki, po czym nastąpiły zmiany na stołkach. Po tym jak Paśnik wyrzucił Wróblewksiego ze stołka wice burmistrza na ostatniej sesji – nadzwyczajnej przedłożył projekt uchwały o zmianie na kolejnym stołku, a mianowicie przedstawiciela Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej.
 3. Na ul. Zielonej dobiegają końca prace przy części podziemnej budynku, który z magazynu przekształcony zostanie w nowoczesną salę widowiskową oraz siłownię. Na osiedlach za chwilę pojawią się szlabany. Lada dzień rozpoczną się prace na osiedlu Popiełuszki – dlaczego bo właśnie rozpoczyna się przebudowa dróg na ostatnim spółdzielczym osiedlu.
 4. We wrześniu w życie weszła w życie tzw. uchwała dietetyczna, do dzisiaj nikt nie wie czy była ona bublem prawnym, bo urząd miasta mimo przegranej sprawy wciąż nie ujawnił opinii prawnej. To co wydarzyło się 23 sierpnia, ale także po tej dacie z pewnością przejdzie do historii tak jak nazwiska tych, którzy wówczas uznali, że podwyżka im się należała. Ci, którzy wówczas podnosili sobie kasę głośno mówili, że do polityki nie idzie się dla pieniędzy, i że radni jak dostaną więcej, to także ich samych będzie więcej w terenie czy będą pełnić dyżury. Dzisiaj mówimy sprawdzam.
 5. W związku z olbrzymim obciążeniem sieci internetowej dotarły do nas sygnały, że na terenie Lubartowa młodzież ucząca się online oraz mieszkańcy, głównie ci pracujący zdalnie mają problemy z Internetem. Z podobnymi problemami zwracają się do nas także osoby starsze. O tym, czy podobne trudności występują w spółdzielni mieszkaniowej zapytaliśmy prezesa Jacka Tomasiaka.
 6. Tegoroczne Święta Wielkanocne mają niecodzienny, całkiem inny i nieznany nam wymiar. Co prawda staramy się dotrzymać tradycji, ale spędźmy je w naszym domowym gronie.
 7. Przedsiębiorcy pytają – ZUS odpowiada: Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał egzekucji za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek za te miesiące. Na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek przedsiębiorcy mają czas do 30 czerwca.
 8. Epidemia korona wirusa pokazuje nam, że bardzo dużo spraw możemy załatwić bez stania w kolejkach, także tych urzędowych oczywiście. Potwierdzeniem naszej tożsamości jest wtedy nasz tzw. Profil zaufany. Kto może go założyć? W jaki sposób? Odpowiedz w poniższym materiale.
 9. Od 2 kwietnia wszystkie sklepy mają obowiązek zapewnić klientom rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk. Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów. Jednak nie każdy wie jak bezpiecznie ja zakładać i zdejmować. W naszym materiale podpowiemy państwu jak to zrobić.
 10. ZUS przygotował szereg sposobów wsparcia dla przedsiębiorców. Kolejne z nich to świadczenie postojowe, komu przysługuje i na jakich warunkach? O szczegółach Małgorzata Korba.
 11. Zakaz zgromadzeń i nieuzasadnionego wychodzenia z domu weszły w życie te ograniczenia, te ograniczenia weszły w życie by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dom opuścić możemy tylko w konkretnym celu. Jak radzić sobie w tej trudnej sytuacji, w której się znaleźliśmy? Odpowiedz w naszym materiale.
 12. Kolejna dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Orzeczenia lekarskie ZUS wydłużą się o 3 miesiące. Szczegóły Regionalny Rzecznik ZUS w woj. Lubelskim.
 13. Od dnia 27 marca 2020 roku Oddział terenowy w Lubartowie został przeniesiony. Krew można oddawać w poniedziałki oraz piątki w godzinach od 7 do 11.30.

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed opublikowaniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.