Informacje - edycja 496, 27.03.2020

27/03/2020

  1. Koronawirus sparaliżował nasze życie. Według informacji krążących wśród mieszkańców Lubartowie ponad 100 osób poddanych jest kwarantannie, a żyje wśród nas osoba zarażana. Jako pierwsi część informacji dementujemy, a część potwierdzamy. Nasza stacja jako pierwsza dotarła do aktualnych danych. Wiemy ile osób jest poddanych kwarantannie, ile nadzorowi epidemiologicznemu oraz wiemy czy ktoś z naszych znajomych jest hospitalizowany.
  2. Inny problem z epidemią mają mieszkańcy spółdzielni, którzy chcą płacić czynsz za swoje mieszkanie, ale nie wiedzą jak mają to uczynić bez wypełnienia przelewu. O tym co grozi za spóźnieniem się z opłatami, jak szybko i bez problemu zapłacić za mieszkanie oraz czy jest szansa na obniżki opłat za mieszanie o tym w naszym materiale.
  3. Ponad tydzień temu nasza stacja wyemitowała materiał dotyczący stadionu jaki powstał w parku. Nasza stacja podniosła w nim rozbieżności jakie pojawiły się w wypowiedzi rzecznika prasowego, który wypowiadał się dla naszej stacji, a co jak wykazaliśmy odbiegało od stanowiska Lubelskiego Związku Piłki Nożnej. Dzisiaj do tematu wracamy, bo w sprawie stadionu w końcu głos zabrał także burmistrz.
  4. Koronawirus przerwał prace sądu, który zawiesił na okres kwarantanny weryfikację podpisów osób, które domagają się odwołania Rady Miasta. Kiedy zatem odbędzie się referendum?
  5. My zawsze dotrzymujemy słowa i uważamy, że obietnica złożona obywatelom musi być dotrzymywana – to słowa Jacka Mikołaja Tomasiaka, prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej, który wskazuje na kolejne inwestycje jakie są realizowane na naszych osiedlach. Właśnie rozpoczął się montaż szlabanów zamykających osiedlowe parkingi.
  6. Rząd wprowadził znaczące ograniczenia w przemieszczaniu się. Wprowadzony został zakaz wychodzenia z domu "poza naprawdę szczególnymi sytuacjami". Bardzo dużo osób jednak wybiera się na spacery do lasu. Czy w ogóle możemy spacerować po lesie? A jeśli tak to do jakich zasad powinniśmy się zastosować? Odpowiedzi w poniższym materiale.
  7. Na terenie naszego powiatu są osoby, które zostały objęte kwarantanną i poddane są stałej kontroli. Policjanci wspierając służby sanitarne każdego dnia sprawdzają, czy te osoby respektują ciążący na nich obowiązek. Jakie kary grożą za niestosowanie się do kwarantann? Odpowiadamy w poniższym materiale.
  8. Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia składek ze względu na epidemię koronawirusa, mogą już skorzystać z nowego skróconego wniosku. Jest na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek skrócono po tym, jak Komisja Europejska uznała, że ulgi nie stanowią pomocy publicznej.
  9. Reprezentanci PMDK w Lubartowie - grupa Kino Bambino : Gabriela Trepka, Alexandra Marzec, Michał Ślifirczyk, Marcin Wójtowicz, Igor Iwan, Iga Ćwiklińska Karolina Szczygieł wraz z instruktorką Urszulą Bednarczyk) walczą o Nagrodę Internautów  na: Praskim Festiwalu Filmów Młodzieżowych . Walczą oczywiście zdalnie, bo gala festiwalu w Warszawie tym roku nie odbędzie się, odwołano przyznanie innych nagród.
  10. Świadczenia chorobowe można otrzymać teraz także za czas obowiązkowej kwarantanny po powrocie z zagranicy. Jest już nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia, które to umożliwia. A na stronie internetowej ZUS opublikowano szczegółowe informacje o tym, jak ubiegać się o świadczenia.

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed opublikowaniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.