Informacje - edycja 482, 20.12.2019

20/12/2019

 

 1. O tym, że nowy przewodniczący Rady Miasta słynie z ciętego języka już się przekonaliśmy. Okazuje się jednak, że Grzegorz Gregorowicz ma także ciężką nogę, jak ciężką przekonali się o tym kierowcy, którzy 10 grudnia musieli stać w korku, bo kierowca Skody, czyli lubartowski przewodniczący spowodował kolizję na drodze Lubartów-Lublin. Co wydarzyło się po zderzeniu trzech aut, czy osoby poszkodowane trafiły do szpitala oraz jakie konsekwencje poniósł Gregorowicz – o tym w naszym materiale. Mimo, że od zdarzenia minął już tydzień, to nasza redakcja jako jedyna o tym informuje, także jako jedyni dotarliśmy do świadka, który widział co wydarzyło się 200 m. od wiaduktu kolejowego.

 2. Burmistrz Lubartowa zaprasza mieszkańców na tzw. wigilię miejską, ma także dla nas także świąteczno-noworoczny prezent, gift który był mocno skrywany przez naszych przedstawicieli na zgromadzenie związku. Ani Krzysztof Paśnik, ani Jakub Wróblewski, ani Piotr Kusyk ani nawet marek Polichańczuk nie zaprosili mieszkańców na Zgromadzenie Związku, podczas którego zapadła decyzja, o której nic nie powiedziano także na listopadowej sesji. O jaki prezent chodzi? Tego dnia już po raz dugi w tym roku zostały podniesione opłaty za śmieci. Prezent na święta i nowy rok to 24,10 zł od osoby w domkach i 18,70 zł w blokach. Tylko w tym roku, śmieci w blokach zdrożały z 6 zł do 18,70 zł czyli o 12,70 zł od osoby oraz w domkach z 12 zł do 24,10 zł czyli o 12,10 zł.

 3. W ostatni wtorek do pełnomocnik wnioskodawców referendum zaskarżył do sądu postanowienie Komisarza Wyborczego o odrzuceniu wniosku o przeprowadzenie referendum. Zwolennicy referendum zarzucają Komisarzowi odrzucenie podpisów, które powinny być uznane za ważne.

 4. W październiku ze Związku Komunalnego dowołano Jacka Tomasiaka i Wojciecha Osieckiego – zarzucano im nieskuteczność. Wcześniej na funkcji przewodniczącego Tomasiaka zastąpił Grzegorz Gregorowicz. Mało kto dziś pamięta, że osiem lat temu Tomasiaka także odwołano ze Związku. Dzisiaj wracamy do tamtych wydarzeń, aby przypomnieć ówczesne argumenty za odwołaniem, ale także słowa tych, którzy uważali takie decyzje za antydemokratyczne. Kto i kogo wówczas oskarżał – o tym w naszym materiale.

 5. 13 grudnia w Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie odbył się koncert, na którym w tym roku wystąpiło wyjątkowo wielu artystów. Na scenie zaprezentowały się zespoły muzyczne, kwartet smyczkowy jak i soliści, niespodzianką w tym roku był występ kabaretu. Cały koncert trwał 6h.

 6. Corocznie w okresie przed świątecznym wolontariusze Drużyny Marzeń odwiedzają potrzebujących na Ukrainie. W tym roku już po raz 10 odwiedzili naszych rodaków by ich wesprzeć prezentami i własną obecnością.

 7. Znamy już werdykt jury XXI  Powiatowego Konkursu Plastycznego i Literackiego "Opowieści wigilijne 2019". 17 grudnia w Sali Rycerskiej Starostwa Powiatowego w Lubartowie odbyła się oficjalna gala wręczenia nagród.

 8. Uczniowie z ZS nr 2 w Lubartowie po raz kolejny wzięli udział w VII edycji Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o HIV i AIDS. Uczennice Kinga Frasek i Weronika Nicpoń pod opieką pani Edyty Lewtak zdobyły III miejsce. Każdego dnia kolejne osoby dowiadują się o tym, że mają HIV, dlatego warto mówić o profilaktyce tej choroby.

 9. Elektroniczne zwolnienia lekarskie już od roku są obowiązkowe. W tym czasie w woj. lubelskim lekarze wystawili prawie 1,1 mln e-zwolnień. A pacjenci i pracodawcy coraz częściej korzystają z internetu przy składaniu wniosków o zasiłki za czas zwolnień lekarskich. O szczegółach Małgorzata Korba

 10. Jazda na suwak i korytarz życia to nowy obowiązek kierowców. Niby wszystko jasne, ale nie wszyscy kierowcy wiedzą, na czym polegają nowe przepisy i jak właściwie zachować się na drodze. W naszym materiale podpowiemy jak zachować się na drodze po zmianie przepisów.

 11. Zespół Szkół nr 2 poza wieloma sukcesami sportowców może poszczycić się uzdolnionymi artystami. Prace plastyczne uczennic Natalii Strońskiej i Natalii Machnikowskiej zostały nagrodzone w konkursie „Pod kolorowym parasolem jesieni”, zaś wernisaż wystawy prac Bartosza Roli można podziwiać w szkolnej bibliotece.

 12. W Lubartowie na ogół znany jest jako lekarz, ale ze swoją pasją do malarstwa powraca do nas po 10 latach, do zbiorów malarskich dołączyły nowe twórczości – rzeźba. 17 grudnia w MBP odbył się wernisaż wystawy Jerzego Knefla utytułowanej „Obraz i rzeźba”.

 13. Za swoje postępowanie odpowie przed Sądem 26-latek z powiatu łukowskiego, który kierował samochodem po użyciu środków narkotycznych oraz w stanie po użyciu alkoholu. Posiadał on również środki narkotyczne w samochodzie.

 14. Okres około świąteczny w tym roku to czas, kiedy dzieci i młodzież mają ponad dwa tygodnie wolnego od zajęć szkolnych, dlatego zwracamy szczególną uwagę na zachowanie bezpieczeństwa i rozwagi podczas tego świątecznego wypoczynku.

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed opublikowaniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.