Informacje - edycja 478, 22.11.2019

22/11/2019

Przed wyborami były już wiceburmistrz Radosław Szumiec zasłynął swoim wystąpieniem na sesji Rady Miasta, podczas którego, podczas nieobecności burmistrza Janusza Bodziackiego, stwierdził wielokrotnie, że na zadane pytania odpowie na piśmie. Po ostatniej sesji w pamięci zostanie wystąpienie burmistrza Krzysztofa Paśnika, który nie dokonał wprowadzenia do żadnej z uchwał, które przedłożył pod obrady Rady Miasta. Jedyne co miał do powiedzenia to i tu dosłowny cytat: „wnoszę autopoprawkę”.

Lucyna Kostecka, była przewodnicząca Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej dwóch kadencji, osoba dzięki której Spółdzielnia pozyskała fundusze unijne, kandydatka na radną, dzięki której głosom radnymi zostali Grzegorz Jaworski oraz Renata Mazur mogła zostać ławnikiem w lubartowskim sądzie. Mogła – bo nie została, a nie parli jej ci, którzy jeszcze niedawno razem z nią startowali do Rady Miasta z komitetu wyborczego Wspólny Lubartów. Na Kostecką głosował wyłącznie Jacek Tomasiak, który stwierdził, że takie potraktowanie przez jej kolegów to wyjątkowa podłość.

Podczas ostatniej sesji radny Jacek Tomasiak próbował dopytać o kwestie podniesione podczas sprawozdania z pracy burmistrza i słowo próbował jest najlepszym podsumowaniem tego, co się wydarzyło na październikowym zlocie radnych. Jak to wyglądało i kto blokował statutowe uprawnienia radnego o tym w naszym materiale.

Nowy przewodniczący najwyraźniej nie radzi sobie z prowadzeniem obrad. Podczas ostatniej sesji doszło do ogromnego zamieszania z liczeniem głosów, trybem wyboru członków Zgromadzenia Związku czy dopuszczaniem pod obrady uchwał. Okazało się, że Grzegorz Gregorowicz traktuje reasumpcję głosowania jako czynność automatyczną, naprawiającą jego błędy, a podpowiedzi obsługi prawnej pozostawia bez reakcji. Gregorowicz przy niektórych uchwałach nie dokonywał wprowadzeń do dyskutowanych uchwał. Przeciwko takiemu postępowaniu protestował były przewodniczący Jacek Tomasiak i tylko obsługa prawna wskazała, że należy postępować tak, jak mówił Tomasiak.

Za nami kilka posiedzeń speckomisji do spraw Budżetu Obywatelskiego. Dzisiaj zajmiemy się pierwszymi dwoma spotkaniami specjalistów od przepisów nie tylko podziału środków, ale jak się także okazuje prawa o własności lokali czy prawa spółdzielczego. Szczególnie zaskakują opinie jakie podczas owych spotkań wygłaszał radny Jacek Tchórz, który jest także członkiem Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej.

W trakcie prac remontowych w rezydencji w Kozłówce odkryto kilkanaście butelek wina. Znalezisko może okazały się bardzo cenne, bo butelki pochodzą z czasów pierwszego ordynata.

W minioną środę, 20 listopada odbył się coroczny, już ósmy Przegląd Wiersza z Przedszkolem Casper. Swoje talenty na scenie zaprezentowały przedszkola z naszego miasta, ale i okolic.

Zima coraz bliżej, zapewne już niedługo niskie temperatury dadzą się nam we znaki. Szczególnie narażone na działanie ujemnych temperatur są osoby bezdomne, starsze czy chore. Dlatego miejmy ich na uwadze i nie bądźmy na nich obojętni.

Młodzież z II Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Firleja w Lubartowie, czyli Anioły z II LO wyruszyły po raz kolejny w podróż na Ukrainę. Anioły tradycyjnie niosą pomoc rzeczową jak i wspierają dobrym słowem potrzebujących. 

PMDK zaprasza dzieci i młodzież - uczniów szkół podstawowych i średnich oraz rodziny do udziału w XXI Powiatowym Konkursie Plastycznym i Literackim "Opowieści wigilijne". Termin składania prac: do 2 grudnia 2019 r.

Zakład Ubezpieczeń społecznych od października przyznaje świadczenia 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Ilu osobom w województwie, a ilu w naszym powiecie przyznano to świadczenie oraz czy jeszcze można składać wnioski? Mowi o tym regionalny rzecznik ZUS Malgorzata Korba.

 "W czasie deszczu dzieci się nudzą"... Na przekór temu nastrojowi nauczyciele PMDK w Lubartowie zorganizowali dla dzieci "Jesienny bal przebierańców", który odbył się 20 listopada.
​​​​​​​

 

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed opublikowaniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.