Informacje - edycja 438, 15.02.2019

14/02/2019

1.Skandal, goni skandal, w związku kolejna kompromitacja i brak jakichkolwiek reform, jednak o tym za chwilę, bo dzisiejsze wydanie rozpoczynamy od poważnych zarzutów, jakie może otrzymać radny powiatowy Janusz Pożak, który do wyborów startował z komitetu Koalicji Obywatelskiej. Nazwisko z Lubartowa przez kilka dni było tzw. jedynką na portalach internetowych, bo wg. dziennikarzy Pożak jako prezes PZKol złożył fałszywe oświadczenie dotyczące zaległości wobec Urzędu Skarbowego oraz ZUS.

2. Jerzy Zwoliński, to kolejny z radnych powiatowych Koalicji Obywatelskiej, którego nazwisko mocno wybrzmiało w ostatnim tygodniu. Były burmistrz, ten sam który chciał budować sortownię w Lubartowie, ten sam, który wykręcał żarówki, zawarł sojusz z Gminą Lubartów i w ramach związku zgodził się by Krzysztof Kopyść wystawił jego kandydaturę do Zarządu Związku, przeciwko kandydaturze Lubartowa. Sojusz Zwolińskiego z Kopyściem bezlitośnie skomentowali internauci. Zwoliński do związku? Chyba Radzieckiego. – to tylko jeden z kilkudziesięciu wpisów na jednym z portali internetowych.

3. Na czwartkowe Zgromadzenie Związku Komunalnego przyszło kilkudziesięciu mieszkańców. Niestety pracownicy biura nie zapewnili odpowiednich warunków dla mieszkańców Lubartowa. Wielu mieszkańców nie miało możliwości osobiście przyjrzeć się temu co działo się podczas obrad. Ci sami pracownicy zadbali o to aby do Lubartowa przyjechały oddziały prewencji z Lublina aby pacyfikować wzburzonych mieszkańców sprzeciwiających się podwyżkom. Czy podczas obrad doszło do pałowania, został rozproszony gaz i kto dostał pałą przez łeb, a także czy siedziba związku stanęła w płomieniach – o tym w naszym materiale.

4. Podczas tego samego Zgromadzenia okazało się także, że wójtowie okolicznych gmin głosowali za nową opłatą na bramie – opłatą która nie uwzględniała szeregu kosztów – w tym tych związanych z przetworzeniem, jak to powiedział przedstawiciel Lubartowa „syfu” z Lublina. Podczas debaty jeden z mieszkańców nie wytrzymał i przypomniał wójtom, że zbliża się wiosna, i żeby wzięli się w takim wypadku za inne, niż te związkowe prace. Dlaczego źle policzono koszty – o tym w naszym materiale.

5. W związku miało być tanio, tymczasem praktycznie każda z gmin w przeciągu ostatnich kilku lat utworzyła na swoim terenie tzw. PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. O to czy jest taka konieczność oraz kto płaci za śmieci z okolicznych gmin i dlaczego są to mieszkańcy bloków podczas zgromadzenia dopytywał Jacek Tomasiak.  

6. Głosowanie nad projektami do budżetu obywatelskiego coraz bliżej. Już 24, 25, i 26 lutego każdy, kto ukończył 16 rok życia będzie mógł oddać swój głos. Wśród 14 projektów znajdują się 3 na które szczególnie należy zwrócić uwagę.

7. To była wyjątkowa noc dla maturzystów z Zespołu Szkół Nr 2 w Lubartowie. 9 lutego tradycyjnie, w murach szkoły odbył się bal studniówkowy.

8. W poprzedniej edycji informowaliśmy Państwa o pożarze składowiska opon w Sernikach, który miał miejsce 4 lutego. Niestety w minioną niedzielę, 10 lutego tuż po godzinie 12 strażacy otrzymali informację o ponownym wybuchu pożaru.

9. 8 lutego br. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska podpisała rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Jak informuje minister Zalewska płace pedagogów wzrosną o 16,1%.

10. 7 lutego pracownia teatralna PMDK w Lubartowie odbyła się premiera spektaklu "Zły sen" Teatru Chili, w reżyserii Małgorzaty Adamczyk. 

11. Trwają ferie zimowe w naszym województwie. A jak spędzają ten czas uczniowie z naszego miasta? Zajrzeliśmy z kamerami w kilka miejsc, gdzie odbywają się zajęcia w czasie zimowej przerwy od nauki.

12.  7 lutego tuż przed godziną 14 w miejscowości Łucka doszło do zderzenia trzech samochodów osobowych. Łącznie pojazdami podróżowały 4 osoby.

13. W styczniu Szkolne Koło Teatralne działające w ZS nr 2 w Lubartowie weszło  na scenę sali widowiskowej z nowym prekursorskim  rodzajem wydarzenia kulturalnego jakim był spektakl Improwizacji Teatralnych. Widowisko dość nietypowe, ale zachwyciło publiczność.

14. Pomimo wielu apeli nietrzeźwych kierowców jest nadal bardzo dużo na drogach. Trzech z nich wpadł w ręce policjantów w miniony weekend.

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed opublikowaniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.