Informacje - edycja 425, 16.11.2018

16/11/2018

Klub Radnych Wspólny Lubartów w poprzedniej kadencji dwukrotnie przedkładał pod obrady Rady Miasta propozycję opuszczenia Związku Komunalnego Gmin Ziemi Lubartowskiej. Radni WL-u najprawdopodobniej po raz kolejny przedłożą taką propozycję – powód to traktowanie przez okoliczne gminy Lubartowa jako miasta, które ma łożyć na system, z którego beneficjentami są właśnie okoliczne gminy należące do Związku.

Przez kilka ostatnich lat przekonywano nas, że należy się cieszyć, że z Lublina do zakładu w Rokitnie przyjadą śmieci. Po niecałych dwóch latach eksploatacji zakładu okazuje się, że to co przyjeżdża z miasta wojewódzkiego nie można nawet nazwać odpadem. Okazuje się także, że Związek w żaden sposób nie zabezpieczył się przed tym, co wjeżdża na maszyny za miliony złotych, a co wjechać na nie nigdy nie powinno.

Coraz większe zobowiązania Zakładu Zagospodarowania Odpadów i coraz większe ceny za śmieci na bramie – to w największym skrócie to co zostawia nam Szumiec i pozostali członkowie Zarządu Związku Komunalnego. Czy stać nas na kolejne wyrzeczenia, kosztem finansowania nie swoich odpadów – o tym w naszym materiale.    

W poprzednich informacjach mówiliśmy jak ważnym dniem dla Polaków jest 11 listopada. Tegoroczną, setną rocznicę niepodległej Polski nasz Region świętował bardzo wyniośle.

Wyjątkową, podwójną uroczystość obchodziła społeczność ze Szkoły Podstawowej w Pałecznicy - sto lat niepodległości Polski oraz sto lat działalności szkoły.

Młodzież z Liceum na Chopina z okazji 100lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wybrała wyjątkową formę uczczenia tego święta. Był nią koncert niepodległościowy. Uczniowie nie tylko poznali historię pieśni patriotycznych, ale też brali aktywny udział w koncercie.

„Polska niepodległa” pod takim hasłem krył się Przegląd Wiersza z przedszkolem Casper, który odbył się 13 listopada w Sali Widowiskowej SM w Lubartowie. Przedszkolaki pomimo swojego młodego  wieku  podeszły bardzo poważnie do tego wyniosłego wydarzenia.

Prawie 4,5 promila alkoholu w organizmie miał jeden z mężczyzn, którzy przebywali w drewnianym pustostanie, kiedy wybuchł pożar. Dwaj mężczyźni z poparzeniami ciała zostali przetransportowani do szpitala w Łęcznej. 

Od wielu lat wspierają naszych potrzebujących Rodaków na Ukrainie. Oddają swoje serca dzieciom w sierocińcu, prowadzą zajęcia z niepełnosprawnymi. Mowa o wolontariuszach z Drużyny Marzeń. Zbliża się okres bożonarodzeniowy, więc zaczynają prowadzić zbiórkę, by dostarczyć odrobinę świątecznej magii tym, którym jej brakuje.

2 lata pozbawienia wolności grożą 25-letniemu mieszkańcowi woj. mazowieckiego, który w niedzielę rano spowodował kolizję drogową w Rudzienku. Badanie stanu trzeźwości wykazało 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Już 6 i 7 grudnia w ZS nr 2 w Lubartowie odbędzie się Maraton Pisania Listów organizowany przez Szkolny Klub Wolontariusza. Wydarzenie ma na celu wsparcie osób będących w trudnej sytuacji: więźniów, czy osoby dyskryminowane. List może napisać każdy z Państwa, wystarczy przyjść na to wydarzenie.
 

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed opublikowaniem komentarza zapoznaj się z regulaminem.